RW-Warez'in A*ına koyan site (adına)

112 Gaziantep İl Görevlendirmesi Rehberi

112 Gaziantep İl Görevlendirmesi Rehberi

Birileri demiş ki öldü, şimdi yazsınlar Kral geri döndü… Şakası bir yana uzun zamandır herhangi bir makale paylaşmıyordum ki bugün Gaziantep’te görevlendirmeye gelecek olan 112 personelleri için oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm bir makale paylaşıyorum sizlerle. İlk olarak Gaziantep’te ne gibi bir görevlendirme oluyor, faydası var mı yok mu gibi soruları yanıtlamak istiyorum.

Türkiye’nin Suriye’ye uyguladığı destek politikasından dolayı 81 ilden “gönüllü” 112 personelleri Gaziantep iline bağlı olan Karkamış ilçesine 5 km kala (Soylu tesisleri olarak adlandırılan) bir noktada  toplanıp Suriye’den gelen vakaları Gaziantep’teki ilgili hastanelere nakletmekte. Suriye dediysem gelen kişilerin sadece Suriye vatandaşı olduğunu düşünmeyin, birçok Türkmen ve Türk sevki de yapılıyor. Yani burada yapılan uygulamayı bu şekilde özetleyebilirim, faydalarına gelecek olursam şu şekilde özetlemek isterim. Gaziantep’teki nöbetleriniz gün aşırı şekilde, bu nöbetlerin tümü ise normal bir nöbet yerine geçmekte. Kısacası burada tuttuğunuz nöbetler size ek nöbet mesaisi olarak geri dönecek fakat şöyle küçük bir ince ayar söz konusu. Eğer ki istasyonunuzdaki nöbetlerinizi tamamlamazsanız burada tuttuğunuz nöbetler istasyonunuzdaki nöbetlerinizi tamamlıyor. Mesela bu ay istasyonunuzda 7 nöbet tutmanız gerekiyor fakat siz 3 nöbet tutup 5 nöbette Gaziantep’te tutacaksınız. Böyle bir durumda toplamda 8 nöbet tuttuğunuz için sadece 1 ek nöbet mesaisi alırsınız. Fakat istasyon sorumlunuza durumu belirtir ve istasyonunuzdaki nöbetlerinizi tam tutarsanız toplamda 5 ek nöbet mesaisi alırsınız ve Paramedik’lerin her 24 saatlik nöbeti ortalama 400 ₺’ye tekabül ediyor, buna ek olarak buraya gelenlere devlet ortalama 1000₺ civarında yolluk yatırıyor. Bunların yanında ise uçak biletiniz, konaklama ücretiniz, taksi ücretiniz gibi tutarları beyan ettiğiniz takdirde bu ödemeler de tarafınıza yapılıyor. Yani istasyonunuzdaki nöbetleri tam tutarsanız Antep’teki 5 nöbetiniz ek mesai yerine geçer, ödemeler ise ortalama 1-2 ay sonra yapılıyor. Gelin gelelim Gaziantep’te işlerin nasıl yürüdüğüne?

112 Gaziantep İl Görevlendirmesi Rehberi

Buraya bizden önce gelen meslektaşlarım ve benim ekim Burak Otel’de kalıyoruz, isterseniz başka otellerde de kalabilirsiniz. Otelin günlüğü 50₺, 3 yıldızlı bir otel ve oda kalitesi ile yemekleri verdiğiniz ücretin daha fazlasını hak ediyor. Nöbet tuttuğumuz nokta merkeze 70 km mesafede fakat korkmanıza gerek yok çünkü her sabah kalkan ücretsiz bir servis var, ayrıca servis otelin önünden alıp, yeniden önünde bırakıyor bizleri. Kısacası konaklama ile ilgili bir şikayet yaşamazsınız, ayrıca sabah kahvaltısı ve akşam yemeği mevcut, sabah kahvaltısı ise açık büfe.

Görev yerine değinelim biraz.. Nöbet tuttuğumuz noktada her nöbette ortalama 6 ekip, dolayısı ile 6 ambulans oluyor. Daha önceleri oldukça yoğunmuş, tek günde 30 ekibe kadar bulunuyormuş noktada. Nöbet günlerinde şuan için günde 1 vaka çıkıyor, geri kalanında kağıt oyunları, okey ve voleybol falan oynuyoruz. Noktada internet söz konusu değil, yemek yenilen çadırda güzel bir televizyon ve uydu yayını var. Noktada uyuduğumuz yer ise koğuş gibi fakat ranza yok. Yer yatakları ve kanepeler var. Kadınlar ve erkekler ayrı yerlerde yatıyor elbet, kadınlar üst katta erkekler ise alt katta yatıyor. Klima sayesinde geceleri oldukça rahat uyuyabiliyorsunuz. Ekiplerin vakaya çıkış sırası olduğu için her an vaka çıkabilir durumu da yok. Vaka demişken size vaka verildiğinde aşağıdaki düzene uymanız gerekmekte, yeni gelen ekipleri ilgilendiren kısım da burası.

Ekibinize vaka verildiğinde yapmanız gerekenler:

 1. Telefonla 112’yi arayıp kodunuzu veriyor ve vaka çıkışı yapıyorsunuz. Ardından Karkamış Sınır Kapısı’na gidip gişelerine “Vaka için geldik” diyerek sınır kapısından içeri giriş yapıyorsunuz.
 2. Suriye’den ekip geldiğinde size 4 tane evrak veriyor, yetkili sağlıkçı imzaları attıktan sonra hastayı alıyorsunuz. Bu sırada Suriye’ye geçiş kapısından bir memur gelip o evraklara imzaları atıyor.
 3. Bu sırada 112’yi arayıp “Hasta için protokol açabilir misiniz? Açtıysanız protokol numarasını alabilir miyim?” diyerek protokol numarasını vaka formuna giriyorsunuz. Protokol açtırmazsanız sıkıntı çıkabiliyor. Hastayı teslim aldığınızda protokol açtıramıyorsanız (telefon çekmiyorsa vs.) yol üzerinde arayıp protokol alabilirsiniz.
 4. Hastayı aldıktan sonra 155 ‘polis’ i arayıp sınıra 112 için bir ekip göndermelerini rica ediyorsunuz. Bu sırada tekrar Türkiye kapısına yönelip oradaki kişilere karşı tarafın getirdiği evrakların 1 nüshasını veriyorsunuz. Polis geldiğinde hastayı, eşyalarını ve varsa refakatçısını kontrol edip evrakları imzalıyor. Onlara da 1 nüsha verdikten sonra tekrar 112’yi arayıp “Hastaneye çıkış” veriyorsunuz. Bunlar ASOS’taki saatler için önemli, telsiz verilmediği için telefonla bildirim yapıyorsunuz.
 5. Ardından evrakta yazılı olan hastaneye gidip hastayı teslim ediyorsunuz.
 6. Tekrar 112’yi arayıp istasyona çıkış veriyorsunuz.

Dikkat etmeniz gerekenler bu kadar diyebilirim, aklınızda kalan bir soru olursa rahatlıkla sorabilirsiniz.

Dosyam.gen.tr üzerindeki dosyaların tümünü RW - Dosyalar'da bulabilirsiniz.

Bu yazıyı değerlendir

Öf bu ne be!Kötü!İdare eder...Güzel güzel...Çok iyi!

Bu yazı 1 kez oylandı ve 5 üzerinden ortalama 5,00 puan aldı.
.rar ve .zip dosyaların şifresi: www.root-warez.com veya root-warez.com

 • 08 Ocak 2018

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN