RW-Warez'in A*ına koyan site (adına)

Öne Çıkan Görsel’in (Thumbnail) Önemi, SEO’ya Katkısı

Öne Çıkan Görsel’in (Thumbnail) Önemi, SEO’ya Katkısı

Hangi altyapıyı kullanıyor olursanız olun öne çıkan görsellerin önemi büyüktür. SEO’ya da katkısı tartışılmayacak kadar değerlidir aslında. Çünkü yakın zamanda Google aramalarında thumbnail gösterme muhabbeti başlayacak, hali hazırda her konuda thumbnail’i bulunan site 10 adım önde sayılacak…

Öne çıkan görselin bulunması yetmez, aynı zamanda oldukça kaliteli bir görsel hazırlamalısınız ki ziyaretçiler hem meraklansın hem de profesyonelliği iliklerinde hissetsin. Şimdi size 2 tane örnek öne çıkan görsel göstereyim.

Şimdi, yukarıda gördüğünüz gibi 2 tane öne çıkan görsel hazırladık. Bu öne çıkan görsellerin 1.si yaklaşık 10 dakika (Game of Thrones yazı fontunu bulmak, indirmek, renk ayarlarını yapmak, efektleri uyarlamak vs.) sürdü, 2.si ise yaklaşık 30 saniye (Arial yazı fontu ile başlık atmak). İkisinin arasındaki kalite farkı ortada. Ziyaretçi olarak gezdiğiniz 2 ayrı site yukarıdaki 2 ayrı öne çıkan görseli kullanıyor olsaydı hangisini tercih ederdiniz?

1. si dediğinizi duyar gibiyim, haklısınız. Sitenizdeki her şeyi ama her şeyi ziyaretçiler için yaptığınızı unutmayın, bu yüzden içeriği hazırlamak 1 saatinizi alıyorken öne çıkan görsele 1 dakika ayırmayın. Çünkü öne çıkan görsele verdiğiniz değer sitenizin kalitesini gerçek anlamda arttıracaktır. Bu söylediğim tüm siteler için geçerli değil, örneğin film siteleri için özel bir şeye gerek yok, filmin en güzel afişini bulup öne çıkan görsel yaparsınız olur biter ama diğer siteler için gerçek anlamda çok büyük önem taşıyor. O yüzden bilgisayarınıza Adobe Photoshop programını ve kendinizde de biraz zamanı çok görmeyin.

Unutmayın, öne çıkan görsele verdiğiniz değer, ziyaretçilerinize verdiğiniz değeri gösterir.

Kaliteli Öne Çıkan Görsel Nasıl Hazırlanır?

Şimdi sizlere kaliteli öne çıkan görselin önemini anlattık, en azından bir nebze anlatmaya çalıştık. Sırada kaliteli bir öne çıkan görseli nasıl hazırlayacağınız ile ilgili birkaç püf nokta:

 1. İlk olarak konuyla alakalı bir arka plan görseli bulun. Görselin kaliteli olmasına dikkat edin.
 2. Öne çıkan görsel boyutlarınızı sabit yapın, örneğin bir içerikte 600’e 300 piksel yaptıysanız diğerinde de aynı yapın.
 3. Konuyla alakalı bulduğunuz görseli kendinize göre özelleştirin. En basitinden kenarına köşesine sitenizin logosunu ekleyebilirsiniz
 4. Görselin üzerine efektif şekilde konunun adını yazın.
 5. Süslemelerden korkmayın, konu adının yanına “Size özel, siteniz.com özel anlatım” gibi insanlara değerli olduklarını hissettirecek açıklamalar ekleyin.
 6. Alttaki görselleri inceleyin.

Yukarıdaki görseller gibi öne çıkan görsel hazırlamaya başladığınızda bir şeyleri gerçek anlamda kaliteli yapıyorsunuz demektir, bu yoldan geçmeyin. Biz bu konu için de alttaki şekilde bir öne çıkan görsel hazırladık, amaç dikkat çekmek ve önemini vurgulamaktı biz de bunu başardığımızı düşünüyoruz.

Gördüğünüz gibi yazıları kadının kalçasının arkasına atıp biraz kenarlarından sildik ve 3 boyut değeri kazandırdık, ardından yazılara küçük bir gölge efekti uyguladık ve en önemli nokta.. Logomuzu dövme olarak kadının kalçasına yapıştırdık. Bu küçük ayrıntı bu görseli doğrudan bizim yaptı, kimse o logoyu ordan silemez, başkaları kullansa bile bizim logomuzun simgesi orada kendisini belli eder. Mantık bu…

Umarım sizlere faydalı bir yazı olmuştur. Yazımızı değerlendirmeyi unutmayın.

Dosyam.gen.tr üzerindeki dosyaların tümünü RW - Dosyalar'da bulabilirsiniz.

Bu yazıyı değerlendir

Öf bu ne be!Kötü!İdare eder...Güzel güzel...Çok iyi!

Bu yazı 1 kez oylandı ve 5 üzerinden ortalama 5,00 puan aldı.
.rar ve .zip dosyaların şifresi: www.root-warez.com veya root-warez.com

 • 29 Temmuz 2017

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN