RW-Warez'in A*ına koyan site (adına)

Taksicilerin Uber ile Savaşı

Taksicilerin Uber ile Savaşı

Son günlerde gündemde olan en büyük sorunlardan birisi şüphesiz ki taksiciler ile Uber’ın dövüşü ya da savaşı.. Peki düşündünüz mü ya da hiç ulan bu ne dediniz mi bu konu hakkında? Şimdi bu savaşın haklı haksız taraflarını anlayabilmeniz için ilk önce Uber’in ne olduğunu söyleyelim.

Uber Nedir?

Arkadaşlar Uber özel aracınızı taksi yapmanızı sağlayan bir programdır. Kendinize has eli ayağı toplu, 5-10 yaşını aşmamış düzgün bir aracınız varsa Uber’e kayıt olarak bu aracınızla Uber kullanıcılarını mesafeye bağlı ücret karşılığında taşıyabiliyorsunuz. Kısacası hususi aracınızı ticari yapıyorsunuz. Dolayısı ile bir nevi taksici oluyorsunuz hem de binlerce liralık taksi plakası kiralamadan veya satın almadan. Uber’in onlarca avantajı söz konusu kullanıcıları için. Ara ara indirim, ara ara ücretsiz 20₺’lik yolculuk hakkı veriyor mesela. Tabi bunların yanında en büyük avantajı ise gideceğiniz mesafenin ücretini önceden biliyorsunuz.

“Taksicilerin Uber’le savaşının sebebi ne?” diye soracak olursanız şöyle açıklayalım. Her Uber kullanıcısı aslında birer taksi müşterisi demektir. Uber taksicilere göre onların müşterilerini çalan bir programdır, taksici olsam ben de bu şekilde düşünür ve Uber’in karşısında dururdum. Fakat olayın müşteri tarafından da bakmamız gerekiyor. Müşterilerin sarı taksi yerine Uber araçlarını kullanmaları için onlarca sebep söz konusu ve bu sebeplerin hepsinin buluştuğu asıl nokta ise taksicilerin içindeki çürük elmalar.. Hadi çürük elmaların müşterileri nasıl Uber’e ittiğine değinelim.

Kısa Mesafe Problemi

Bildiğiniz gibi taksicilerin en az %90’ı kısa mesafe müşterisini sevmez ve kısa mesafe olduğunu öğrendiğinde yüzleri sirke satar. Uber’de böyle bir durum söz konusu değil, Uber sürücüleri kullanıcıyı bulunduğu noktadan istediği noktaya kadar programın belirlediği ücret doğrultusunda götürür ve bundan ötürü yakınmazlar.

Çakal Sürücüler Nam-ı Diğer Dolandırıcılar

Yine bildiğiniz gibi bazı sarı taksi şoförleri (bazı diyorum çünkü bu konuda genelleme yaparak kurunun yanında yaşı da yakamayız) sizi A noktasından B noktasına doğrudan değil A’dan önce C’ye sonra F’ye sonra Z’ye uğradıktan sonra B’ye ulaştırır. Eğer güzergahı ya da şehri tanımıyorsanız siz de bu durumun farkına varmayacağınız için A-B ücreti yerine A-C-F-Z-B ücreti ödersiniz. Bu taksicinin yanına kâr kalırken sizin cebinize fazlasıyla zarar olarak yansır. Bunu da kısaca şu görüntüyle özetleyebiliriz.
Çürük taksicilerin cebinizi yakmasını söyledik, zamanınızı çalmalarından bahsetmiyoruz bile.

Sunulan Hizmet

Uber ile sarı taksileri kıyasladığımızda bir başka husus ise özel hizmettir. Sarı taksi sürücüleri gün boyu direksiyon salladıkları ve trafiğin tüm kahırlarına dahil oldukları için Uber sürücülerine göre çok daha stresli olabilmekte, dolayısı ile bu da size ve kendisine olan davranışlarına yansıyabilmektedir. Stresin size yansıması genellikle kısa mesafe olaylarında baş gösterirken kendilerine yansıması ise genellikle boş beleş muhabbet, araçta siz olmanıza rağmen araç içinden dışarıdakilere sataşma ve küfretmeye sebep olur. Uber sürücülerinde bu tür davranışlar göremezsiniz çünkü bu tür davranışlar sergileyen kişiler Uber programında barındırılmamaktadır.

Mevzuat Dışı Talep Edilen Ek Ücretler

Sık sık taksi kullanan insanlar iyi bilir, hiçbir yasa veya kural taksicilerin mesafe haricinde para talep etmesine izin vermez. Ama çoğu ÇAKAL taksici sizden farklı farklı ücretler talep eder. Bunlardan en sık rastlanılanı gece tarifesi ve valiz ücretidir. İstanbul’da yaşayanlar içinse çift taraflı köprü ücreti söz konusudur. Sizin 2 valizinizi gördüğü anda valizler için ayrı bir ücret talep eder bu kişiler, belirli bir saatten sonra ise taksimetrenin 2 katı ücret alacağını belirtirler. Bu tamamen yasadışı bir durumdur ama çoğu kişi buna karşı çıkmaz, çıkamaz..

Kullanılan Araçlar

Uber araçları ile sarı taksilerin en büyük farklarından bir diğeri ise en önemli unsur olan kullanılan araçtır. Uber’de araçlar kategori kategori ayrılır, her aracın mesafe tutarı da farklıdır. Sizin ihtiyacınız Minibüs tarzı bir araçsa buna uygun XL kategorisinde araçlar vardır, ihtiyacınız sedan ise yine buna uygun araçlar bulabilirsiniz ve bu araçlar son derece bakımlı ve modern araçlardır. Çünkü Uber uygulaması her aracı kabul etmemektedir. Sarı taksilerde ise durum oldukça farklıdır, genellikle Fiat Albea’dan oluşan sarı taksi ailesine Hyundai Accent Era, Blue gibi araçlar eşlik etmektedir. Nadiren de olsa pahalı araçları taksi olarak görebilirsiniz. Oysa ki taksiye girecek olan araçlardan devlet vergi almamakta ya da çok düşük miktarlarda vergi almaktadır. Bu ucuz araçları taksi olarak seçmenin sebebi müşterinin konforu değil tamamen taksi sahibinin paragöz olmasındandır.

Bu örneklere daha fazlasını sunabilmekteyiz. Şuana kadar hep kullanıcı gözüyle baktık, sırada taksici gözünden bu savaşa bakmak var.

Taksici Gözünden Bakalım!

Şimdi biraz önce söylediklerimizin hepsini unutun. Biraz önce söylediklerimizin hepsi kullanıcı gözündendi.

Taksicilerin savunduğu bir durum Uber’in vergisiz çalışmasıdır, başka bir durum ise kaçak çalışmalarıdır. Kaçak çalışma durumu tamamıyla doğru bir tabir çünkü hiçbir Uber sürücüsü aracını ticari hizmete açmak için devletten izin almaz, uygulamayı indirir, aracını tanıtır ve kazanmaya başlar. Taksiciler ise öncelikle yolcu taşımacılığı yapmak için devletten izin alır, ardından tüm kazançlarını (en azından dürüst olan taksiciler) vergilendirir. Bu durumda Uber ve Uber sürücüleri gerçek anlamda bir suç işlemektedir, çünkü ne yolcu taşımak için izinleri vardır ne de herhangi bir vergi ödemektedir.

Müşteri Hırsızlığı

Sarı taksi sahipleri ya da sürücüleri Uber’in müşterilerini çaldığını savunur. Eğer Uber, Türkiye’de yasal bir şekilde vergili ve denetimli olarak hizmet veriyor olsaydı bu durum ortadan kalkar ve bir rekabet durumu söz konusu olurdu. Fakat Uber herhangi bir şekilde vergi ve denetime tabi değildir, bu yüzden Uber gerçek anlamda taksicilerin müşterilerini çalıyor konumuna düşmektedir.

Sanırım taksicilerin gözünden baktığımızda savunabileceğimiz tek şey Uber’in ve Uber sürücülerinin herhangi bir vergiye ve denetime tabi tutulmamaları oluyor. Konu hakkında daha fazla bir durum belirtmeyeceğimizi sarı taksi sahiplerine ve sürücülerine üzgünlükle belirtiyoruz. Sarı taksi camiasındaki kişiler görüşlerini bize aktarırlarsa konuya dahil etmekten zevk duyarız.

 

Dosyam.gen.tr üzerindeki dosyaların tümünü RW - Dosyalar'da bulabilirsiniz.

Bu yazıyı değerlendir

Öf bu ne be!Kötü!İdare eder...Güzel güzel...Çok iyi!
.rar ve .zip dosyaların şifresi: www.root-warez.com veya root-warez.com

  • 09 Ekim 2017

    ZİYARETÇİ YORUMLARI

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

    BİR YORUM YAZIN