RW-Warez'in A*ına koyan site (adına)

Stres ile başa çıkamazsanız, stres tarafından tüketilirsiniz.

Stres ile başa çıkamazsanız, stres tarafından tüketilirsiniz.

Günümüzün en büyük hastalığı strestir. Doğarsınız aileniz strese girer, gelişirsiniz okul sınav stresiniz olur, erersiniz gelecek stresiniz olur, büyürsünüz maddiyat stresiniz olur. Kısacası hayatımızın her alanında stres bizi ele geçirip çökertebilmek adına en küçük açıklarımıza saldırır. Stres öyle bir virüstür ki “Tamam, her açığı kapattım, hiçbir yerden giremez.” dediğiniz de bile kalkıp başkalarının açıklarından sizi etkilemeye yeltenir ve genellikle başarır da. Kısacası hayatımızdan stresi çıkartmak için elimizden geleni yapsak da, çıkartamayız.

“Bir şeyi yenemiyorsan, seni yenmesine de izin verme!”

Eğer stresi yenemiyorsak ki bu devirde yenebileceğimiz bir olgu değildir kendisi, onunla başa çıkmayı öğrenip onun bizi alt etmesine engel olmalıyız. Belirttiğim gibi, yenemiyorsak yenmesine de izin veremeyiz ki bu dövüşün bir kazananı olmasın. Aslında bizi alt etmesini engellediğimizde savaşı biz kazanmış oluruz, kıssadan hissesi stresle berabere kalmak aslında kazanmaktır.

Stresle nasıl başa çıkabiliriz?

Yöntemlerini çok iyi bildiğim bir konu olmasına rağmen pratikte zayıf olduğum için benim pek yapamadığım şeydir. Bu benim pişmanlığım değil, ders çıkarttığım bir konudur. Her stresle mücadele savaşımı kaybedişimde bir sonrakine ders çıkartırım. Malumunuz ben pişmam olmam ders çıkartırım. Eğer siz de benim gibi böyle durumlarda bocalıyorsanız diğer seferler için kendinize dersler çıkartın. Böyle bir olaydan sonra neyi yanlış yaptım diye ruhunuzu bedeninizden biraz olsun uzaklaştırır gibi yapıp başka birisiymiş gibi bu soruya yanıt arayın. Bulduğunuz yanıtları bir kenara yazıp aklınıza kazıyın ve karşılaşacağınız başka bir muadil olayda uygulamaya çalışın. Büyük ihtimal uygulayamayacaksınız, yeniden aynı şeyi yapın. Bir süre sonra benzer olayları doğru bir şekilde yönettiğinizi göreceksiniz. Bunun haricinde ise stresle başa çıkma yollarından bazılarını şu şekilde sayabilirim bilgim dahilindeki:

 1. Hobilerinize ayırdığınız zamanı düzenleyin ve bir rutine sokun.
  Hobilerinizi belirli bir zaman dilimine (3 günde 1, her hafta pazar gibi) sokarsanız ve bu rutine uyarsanız birçok stresli duruma daha kuvvetli göğüs gerdiğinizi göreceksiniz. Çünkü ruhunuz o tarihe kendini odaklayacak ve o tarihte sizi bütün stresinizden uzaklaştıracak ya da o tarihin geleceğinin mutluluğunda karşınıza çıkan stresleri baskılayacaktır.
 2. Ruh halinize iyi gelen müzikler dinleyin.
  Sizi çok iyi anlıyorum, canınız sıkıldığında ağır şarkılar dinlemek istiyorsunuz ama bunu yapmayın. Çünkü bu anlarda bu şarkılar size katti surette yardımcı olmuyor, tam tersine kendinizi bir çivi yerine koyarsanız kafanıza bir balyoz gibi vurup sizi dibe sürükleyecektir.
 3. Bolca kitap okuyun.
  Eskiden bolca film izlerdim, şimdi ise bolca kitap okumaya çalışıyorum. Çünkü kitap okumak insanı gerçekten farklı bir dünyaya götürüyor okuduğu sırada. Kitap okurken aklınızda ne stres kalıyor ne başka bir şey, kitaptaki streslere odaklanıyorsunuz ve stres size ait olmadığı için o stresi kolaylıkla yok edebiliyorsunuz. Daha sonrasında bir bakıyorsunuz ki benzer bir stres sizin başınıza gelmiş, böyle bir durumda ne yapacağınızı biliyor oluyorsunuz.
 4. Sevdiklerinizle beraber olun.
  Sevdiklerinizle beraber olmak mutlu olmanın en saf halidir. İstemsizce bir mutluluk sarar bedeninizi, elbet ki sevdiklerinizle bir sorununuz yok ve kafa dağıtacak şeyler yapıyorsanız.
 5. Sizi sıkan, strese sokan olayları tek tek belirleyin.
  Düşmanınızı bilmezseniz neyle nasıl savaşacağınızı bilemezsiniz. Stresinizi belirlemeniz gerekiyor ki ona uygun bir strateji belirleyip güzel vuruşlar yapın.
 6. Hayatınızı optimize edin. 
  Size ağırlık yapan şeyleri taşımayı bırakın, yürürken vücudunuzun ağırlığına ne kadar ek yaparsanız yorgunluğunuz dolayısı ile stresiniz de bir o kadar artacaktır. Bu yüzden gereksiz şeyleri taşımaktan vazgeçin. Her gün gittiğiniz bir iş yeriniz varsa telefonunuzun şarj aletinden 1 tane daha alıp iş yerine de koyun. Böylelikle evinizden iş yerine kilometreler boyunca bir kablo yığını taşımazsınız. Bu söylediğim birçok şey için geçerli, sokağa çıktığınızda bedeninizin taşıdığı ağırlığı hafifletin ki ruhunuz da bir o kadar hafif olsun.
 7. Gizli veya açık baskılardan uzak durun, baskı altında kaldığınızda cevaplarınızı saygı çerçevesinde esirgemeyin.
  Sizi herhangi bir şekilde baskı altına alan bir olay ya da birileri varsa bu durumu lehinize çevirecek şekilde bir strateji belirleyin. Eğer bu baskıdan kurtulamıyorsanız destek alın, aldığınız destek sonrasında bu baskı devam ediyorsa baskının temel sebebine ulaşın ve içinizde kalıp söyleyemediklerinizi saygı sınırlarını aşmadan söyleyin. Buna rağmen bu baskı devam ediyorsa baskıyı oluşturan olgu ve kişilerden uzak durun.

Dosyam.gen.tr üzerindeki dosyaların tümünü RW - Dosyalar'da bulabilirsiniz.

Bu yazıyı değerlendir

Öf bu ne be!Kötü!İdare eder...Güzel güzel...Çok iyi!

Bu yazı 2 kez oylandı ve 5 üzerinden ortalama 3,00 puan aldı.
.rar ve .zip dosyaların şifresi: www.root-warez.com veya root-warez.com

 • 24 Ocak 2018

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN